nak niż w ciągu kolejnych trzech lat obrotowych (art. 353 § 4 k.s.h.).
Osobną grupę stanowią tzw. akcje założycielskie, tj. akcje wydawane założycie-lom spółki. Polski kodeks spółek handlowych nie zna akcji tego rodzaju art. 355 § 1 k.s.h. przewiduje natomiast, że celem wynagrodzenia za usługi oddane przy tworzeniu spółki mogą być wydane imienne świadectwa założycielskie. Dają one prawo uczestniczenia w czystym zysku spółki w granicach ustalonych przez statut, po uprzednim odliczeniu na rzecz akcjonariuszy określonej przez statut dywidendy mi-nimalnej. Świadectwa założycielskie mogą być wydawane najwyżej na okres 10 lat od zarejestrowania spółki (art. 355 § 2 k.s.h.).
Kolejną grupę stanowią akcje, do których przy wiązany jest obowiązek powta-rzających się świadczeń niepieniężnych. Akcje te muszą być zawsze imienne, bowiem ich posiadacz jest indywidualnie zobowiązany wobec spółki.
W statucie należy oznaczyć rodzaj i rozmiar wymaganego świadczenia. Można także przewidzieć odszkodowanie umowne za jego niedotrzymanie. Akcje tego rodzaju z mocy ustawy mogą być przenoszone jedynie za zezwoleniem spółki, której nie jest obojętne, kto będzie posiadaczem akcji z uwagi na konieczność wykonania przywiązanego do akcji świadczenia. Spółka może odmówić zgody jedynie z ważnych powodów, bez obowiązku wskazania innego nabywcy (art. 356 k.s.h.).
Należy jeszcze wspomnieć o świadectwach użytkowych – imiennych lub na okaziciela (art. 361 § 1 k.s.h.). Mogą być one wydawane w przypadku umorzenia do-tychczasowych akcji spółki (np. wobec obniżenia jej kapitału akcyjnego).
Świadectwa te nie mają określonej wartości nominalnej, gdyż ich posiadacze otrzymali już spłatę kapitału zakładowego. Jeżeli statut nie stanowi inaczej, uczestni-czą one w dywidendzie oraz w nadwyżce majątku spółki pozostałej po pokryciu war-tości nominalnej akcji (art. 361 § 2 k.s.h.).
Poza wymienionymi uprawnieniami posiadaczom świadectw użytkowych nie przysługują żadne prawa udziałowe. Nie ponoszą oni odpowiedzialności za zobowią-zania związane z umorzoną akcją (art. 361 § 3 k.s.h.).
Leave a reply