Komisja Papierów Wartościowych i Giełd jest centralnym organem admini-stracji rządowej. Nadzór nad działalnością Komisji sprawuje minister właściwy do spraw instytucji finansowych.
– podejmowanie działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu rynku kapi-tałowego
– sprawowanie nadzoru nad działalnością podmiotów nadzorowanych oraz wy-konywaniem przez te podmioty obowiązków związanych z ich uczestnictwem w ob-rocie na rynku kapitałowym, w zakresie określonym przepisami prawa
– podejmowanie działań edukacyjnych i informacyjnych w zakresie funkcjono-wania rynku kapitałowego
– wykonywanie innych zadań określonych ustawami.
Do zadań Komisji należy również przygotowywanie projektów aktów prawnych związanych z funkcjonowaniem rynku kapitałowego. W skład Komisji wchodzą: Przewodniczący, dwóch zastępców Przewodniczącego i pięciu członków. Przewodniczący Komisji wyłoniony w drodze konkursu jest powoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw instytucji finansowych w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego. Wniosek ten wymaga zaopiniowania przez właściwą komisję sejmową. Kadencja Przewodniczącego Komisji trwa 5 lat, licząc od dnia powołania. Przewodniczący Komisji pełni obowiązki do dnia powołania swego następcy. Zastępców Przewodniczącego Komisji powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw instytucji finansowych na wniosek Przewodniczącego Komisji.
– minister właściwy do spraw instytucji finansowych albo jego przedstawiciel
– minister właściwy do spraw Skarbu Państwa albo jego przedstawiciel
– Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów albo jego przedstawiciel
– Przewodniczący Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych albo jego przedstawiciel
– Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego.
W posiedzeniach Komisji w sprawach dotyczących regulacji rynku kapitałowego, z którymi wiąże się działalność danego podmiotu lub organizacji, mają prawo uczestniczenia, bez prawa udziału w głosowaniu, m.in. upoważnieni przedstawiciele:
– spółek prowadzących rynki regulowane,
– spółek prowadzących giełdy towarowe,
– spółki prowadzącej depozyt papierów wartościowych,
– maklerów papierów wartościowych,
– doradców inwestycyjnych,
– maklerów giełd towarowych,
– emitentów zdematerializowanych papierów wartościowych,
– banków powierniczych.
Leave a reply