0 pr.weksl., tzn. że w przypadku uzupełnienia weksla niezgodnie z treścią dekla-racji wekslowej nie można zasłaniać się wobec posiadacza zarzutem, iż nie zastoso-wano się do porozumienia, chyba że posiadacz nabył weksel w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa.

W przypadku zaś samowolnego i niezgodnego z deklaracją wekslową wypełnienia treści oświadczenia poręczenia nad podpisem awalisty złożonym in blanco oraz wskazania jako awalata innej osoby, np. akceptanta zamiast wystawcy, jeżeli awali- sta udowodni, że składał on podpis in blanco, na wierzycielu leży ciężar dowodu, że treść awalu jest zgodna z wolą osób zainteresowanych lub że podpis ten miał znaczenie poręczenia, a nie indosu.

Kontrowersje budzi dopuszczalność awalu już po upływie terminu płatności czy też po oprotestowaniu weksla. W literaturze panuje jednak przekonanie, że jest to możliwe. Rozważając natomiast pytanie, czy możliwy jest awal po upływie terminu przedawnienia, gdy odpadła już odpowiedzialność awalata, należy odpowiedzieć, że materialnie rzecz biorąc, poręczenie dane jest za dłużnika, którego zobowiązanie nadal istnieje, a tylko odpowiedzialność odpadła ze względu na przedawnienie. Formalnie jednak awalista jest zwolniony od odpowiedzialności, gdyż zobowiązał się on ręczyć w ramach i warunkach odpowiedzialności awalata.

Pages: 1 2

Leave a Reply

Nowości